Výlet do IRAKU bez cestovky 2023

Pamätáte sa na hodinu histórie, keď ste preberali Mezopotámiu, ktorá je slávna ako kolíska civilizácie a ležala medzi slávnymi riekami Eufrat a Tigris? Bolo to územie, na ktorom sa vyvinulo najstaršie písmo, literatúra, matematika, právo či filozofia a založili sa prvé mestské štáty. Kedysi to bola najmodernejšia a rozvinutejšia časť sveta.

Dnes sa na tomto území rozkladá Irak, krajina poznačená vojnami a častokrát označovaná ako nebezpečná. Krajina bola 24 rokov riadená diktátorom Saddamom Husseinom, ktorý ju priviedol k trom vojnám (1980, 1990, 2003). Keď už sa situácia pomaly stabilizovala, v roku 2014 teroristická organizácia vyhlásila Islamský štát. Intenzívne boje trvali do roku 2017. Momentálne sa z tohto intenzívneho obdobia krajina pomaly zotavuje a nepokoje ustáli.

Irak je aj jedno z hlavných centier islamu a ročne tam prúdia milióny moslimských pútnikov. Krajina ponúka nádherné svätyne, ktoré stoja za návštevu.

Dnes sa táto krajina pomaly otvára a dovoľuje nám nahliadnuť na miesta, kde sa písala história v každom slova zmysle. My sme chceli vidieť miesta, o ktorých sme čítali v knihách a počúvali v médiách na vlastné oči a presvedčiť sa, ako táto krajina funguje. Poďte ju s nami prebádať.

Pozrite si našu video sériu z Iraku 🙂

Je cestovanie po Iraku bezpečné?

Ako píše mzv.sk, bezpečnostná situácia je dlhodobo nestabilná, a preto si vždy treba naštudovať najnovšie údaje. Ak rozmýšľate nad návštevou Iraku, pripojte sa do Facebookovej skupiny Iraqi Travellers Cafe, kde vám miestni ako aj zahraniční turisti podajú relevantné správy o situácii v krajine.

Za nás musíme povedať, že sme sa v krajine cítili bezpečne. Na každom rohu uvidíte ozbrojené autá a prejdete cez nespočetne veľa checkpointov, no my sme zažili len príjemných policajtov, ktorí nás bez akýchkoľvek otázok pustili, hoci o Slovensku nikdy predtým nepočuli. Náš itinerár zahŕňal iba regióny a miesta, ktoré pred nedávnom zahraniční turisti navštívili a miestni boli taktiež veľmi nápomocní. 

Avšak, stále treba mať oči na stopkách a netreba zabúdať na nestabilnosť krajiny.

Oplatí sa navštíviť Irak?

Už sme v rámci našej cesty prešli 5 krajín, no Irak je za nás topka! V tejto krajine žijú tak skvelí a pohostinní ľudia, ktorí vám dajú pocítiť, že ste ich hostia. Len tak sa vám prihovoria, vybavia vám odvoz alebo vás pozvú na čaj. Okrem skvelých ľudí tu máte možnosť ponoriť sa do moslimského života a navštíviť ich najposvätnejšie miesta, čo je teda obrovský zážitok. No a taktiež netreba zabudnúť na históriu – pozriete si slávny Babylon či zdevastované mesto Mosul, pri ktorých vám budú stáť chlpy na rukách z rozličných dôvodov.

Ako sa dostať do Iraku? + Víza

Irak je rozdelený na dve časti – arabskú časť a Kurdistan. Do oboch častí je možné priletieť a získať víza jednoducho na letisku za 77 USD. Avšak, ak priletíte do arabskej časti (my sme prileteli do Bagdadu), víza vám platia po celej krajine. Keď priletíte do Kurdistanu (Erbil), víza vám po celej krajine neplatia a pri vstupe do arabskej časti musíte požiadať o nové.  

Ako sa pohybovať po Iraku?

Výlet v Iraku vám môže sprostredkovať lokálna cestovná agentúra alebo sa vydáte na dobrodružstvo na vlastnú päsť. My sme zvolili druhú možnosť, a teda, celý čas sme boli len sami dvaja – bez sprievodcu, bez šoféra, bez fixera. Verejná doprava je výborne rozvinutá, hotel nájdete jednoducho a ako sme už spomínali, Iračania sú veľmi nápomocní.

Doprava z letiska

Ak priletíte na letisko v Bagdade, musíte z letiska odísť len autorizovaným taxíkom alebo minibusom. Ak sa rozhodnete pre taxík, vyjde vás 40USD. Ak zvolíte minibus, cesta bude o trochu komplikovanejšia. Najskôr musíte nájsť parkovisko s minibusmi, ktoré idú na Abbas Ibn Firnas Square. Keď sa dostanete sem, môžete si vziať hocijaký taxík. Nás takáto cesta vyšla 24 USD.

Doprava v krajine

Po meste sa dopravíte jednoducho taxíkom alebo si stiahnite appku Careem, ktorou si jednoducho šoféra zavoláte.

Medzi mestami odporúčame dve možnosti. Buď nasadnete do lokálneho autobusu alebo si vezmete Shared Taxi, kde budete auto zdieľať s ďalšími ľuďmi. Autobusy a tieto taxíky vždy idú z Garáže a majú vládnu cenovú normu. Vždy si teda môžete považovanú cenu od šoféra overiť u domácich. Tiež je dobré vedieť, že jedno mesto môže mať viacero garáži, a tak je dôležité, aby ste sa dostali na tú správnu.

Hotely

Turizmus v krajine nie je úplne rozvinutý, a tak všetky hotely na stránkach ako sú booking.com nenájdete. My sme teda mali vyhliadnuté hotely popredu (podľa Facebookovej skupiny) a po príchode na miesto sme sa šli skúsiť ubytovať. Väčšinu času to vyšlo.

SIM Karta

My si lokálnu SIM kartu kupujeme v každej krajine. V Iraku vám odporúčame kúpiť SIM kartu od spoločnosti Zain hneď na letisku v príletovej hale. Ak však váš let príde neskoro, budete si musieť SIM kartu kúpiť v meste – najlepšie v jednom z nákupných centier. Nám v nákupnom centre Zain nechceli predať, a tak sme si kúpili Asia Cell, ktorá fungovala super.

Peniaze

Iracká ekonomika sa stále zotavuje z pozostatkov vojny a banková infraštruktúra nie je veľmi rozvinutá. Takže jednoznačne odporúčame priniesť hotovosť. My sme si zamenili 50 USD na letisku a ostatné peniaze v zmenárni.

Irak za 10 dní – kompletný itinerár s dopravou a hotelmi

Deň 1

Noc: Bagdad – Hotel Diwan

My sme do Iraku prileteli neskoro večer, a tak jediné, čo sme stihli bolo dostať sa na hotel. Ak prídete skôr, odporúčame vybaviť SIM kartu a zameniť peniaze.

Deň 2

Noc: Bagdad – Hotel Diwan

Od hotela sa môžete prejsť na Firdos square, kde bola v roku 2003 zničená socha prezidenta Saddama Husseina, čo symboliyovalo koniec jeho éry v Iraku. Ďalšia zastávka je Al-Shaheed monument, nádherný tyrkysový pamätník s irackou vlajkou, ktorý bol postavený na pamiatku padlým vojakom vo vojne proti Iránu. Teraz si ním Iračania pripomínajú všetky obete irackých bojov. Pod pamätníkom nezabudnite nahliadnuť do múzea s fotkami a maľbami, ktoré poukazujú na časy za režimu Saddama Husseina. Keď už sme pri tých pamätníkoch, choďte sa poztrieť aj na Tahrir Square – námestie slobody, s pamätníkom symbolizujúcim nezávislosť Iraku z roku 1958. Hneď vedľa tohto námestia nájdete v tuneli nádherné maľby vlajok a grafitti, ktoré boli vytvorené ako protest proti vláde v roku 2019. Mladí Iračania sa sťažovali na korupciu a nedostatok pracovných miest. Spýtajte sa lokálnych, kde nájdete trh s vojenskou technikou, a tí vás navigujú do uličiek plných vojenského oblečenia a doplnkov. Prejdite sa po nekonečnej Al Rasheed Street, kde nájdete naozaj všetko. Tu je čas aj na nákup ženskej abaye, ktorú budete počas výletu potrebovať.

Deň 3

Noc: Bagdad – Hotel Diwan

Teraz nazriete do srdca a duše bagdadského intelektuálneho spoločenstva. Idete sa totižto pozrieť na Al-Mutanabbi Street, taktiež známu ako ulicu kníh. Je plná obchodíkov a kaviarní, kde vám jednoznačne odporúčame zájsť na čaj do Shabandar Cafe. Ikonická čajovňa, ktorá funguje už viac ako storočie. Ak sa dostanete pro Qishleh Clock, určite toto miesto stojí za návštevu. Veľa turistov odporúča aj Bagdadské múzeum, kde sa naučíte o histórii mesta a sociálneho dedičstva. Nezabudnite si sadnúť pri rieku Tigris, relaxovať a sledovať vyfintených miestnych aka kráľov selfie! V Bagdade sa nachádza aj tzv. Green zone, ktorá bola vytvorená po americkej invázii v roku 2003, no dnu sa nedostanete. Môžete sa však okolo previesť autom a zazriete všeliaké pamiatky. Nakoniec dňa sa oblečte do svojej novej abaye a choďte si pozrieť nádhernú mešitu Al-Kadhimiya. Je tu pochovaný jeden z najdôležitejších Imamov pre šiitských moslimov.

Deň 4

Noc: Karbala – Hotel فندق قبة الحسين

Nahoďte sa do svojej abaye a skoro ráno sa vyberte do Bagdadskej garáže, z ktorej odchádzajú autobusy a taxíky do mesta Karbala. O Karbale počul každý jeden moslim a je pre nich posvätná. Prečo? V roku 680 sa tu odohrala významná bitka medzi dvoma vetvami moslimov – sunitmi a šiitmi. Keď zomrel prorok Mohamed, bolo treba zvoliť nového vodcu. Suniti veria, že nasledovník by mal byť jeden zo štyroch kalifov (tí, čo sa učili priamo od proroka Mohameda), zatiaľčo šiiti veria, že Mohamedovým nástupcom by mal byť jeho priamy potomok. Tento konflikt vyvrcholil do bitky. A teda, po ťažkých bojoch nakoniec vyhrali suniti, novým lídrom sa stal ich kandidát, ktorého šiiti nikdy neprijali. Ich navrhovaný kandidát a celá jeho rodina boli zmasakrovaní. Šiiti ich považujú za mučeníkov, ktorí sa obetovali. Postavili im tu prekrásne svätyne, ktoré si pôjdete pozrieť.

Pred vstupom do samotného mesta prejdete cez viaceré kontroly a do svätýň sa dostanete len s mobilom. Všetky ostatné veci vám odporúčame nechať na hoteli. Topánky si odložte do skriniek, kde budú od vás chcieť preukaz totožnosti (my sme im nechali vodičský preukaz). Karbala má atmosféru pravého pútnického miesta, čakajte plnku, ľudia sa budú všade tlačiť. Stretnete tam najmä šiitskych moslimov (prevažne z Iraku a Iránu), no poznáme aj sunitov, ktorí sem túžia zavítať.

Svätyňa Imama Husseina

Prekrásne nadekorované posvätné miesto s hrobkou Husseina Aliho, ktorý viedol spomínanú vojnu v Karbale za šiitov. Bol vnukom proroka Mohameda. Každý, kto vkročí do tejto svätyne sa chce dotknúť hrobky a pomodliť sa. Ľudia sú tu veľmi emoční – častokrát plačú.

Svätyňa Al Abbasa

Táto svätyňa leží hneď oproti svätyne Imama Husseina. Taktiež je bohato vyzdobená.

Deň 5

Noc: Karbala – Hotel فندق قبة الحسين

Ráno si privstaňte a namierte do garáže v smere Najaf. Opäť si nezabudnite obliecť abayu. My sme tentokrát zvolili miestny autobus (minivan), ktorý bol naplnený, tak sme nemuseli dlho čakať. V týchto krajinách autobusy vyrazia až keď sú plné, tak sem-tam si chvíľu počkáte. 

Najaf je taktiež považovaný za jedno z najposvätnejších miest pre šiitskych moslimov, pretože je tam pochovaný ich navrhovaný nástupca Mohameda Imam Ali Ibn Abi Talib. Jeho hrobku nájdete v svätyni, ktorá má úplne iný nádych, ako tie v Karbale. Zatiaľčo karbalské svätyne majú rôzne časti vyhradené pre mužov a ženy, tu sa môžu rodiny modliť spolu. Okrem toho je táto svätyňa viac nablýskaná. Po návšteve svätyne sa vyberte na miestny trh, kde si môžete kúpiť šperky, oblečenie, či skúsiť tradičné iracké presladené koláče.

V blízkosti svätyne sa rozkladá najväčší cintorín na svete, kde leží 6 miliónov hrobov. Každý šiitský moslim tu chce byť pochovaný, čo najbližšie k vodcovi Alimu. Tento cintorín je naozaj obrovský, pokrýva 13 percent celého mesta a okrem prechádzky pomedzi hrobky vám odporúčame výhľad z blízkeho parkoviska. Ten vám dá inú perspektívu a poukáže na tú masu.

Z mesta Najaf je zo len kúsok do mesta Kufa. My sme šli taxíkom. Vlastne, tieto dve mestá sa pomaly vzrastajú. Kufa je miesto, kde bol zavraždený pomyselný šiitský vodca Ali, ktorý sa tam chcel usadiť so svojou rodinou. Podľa islamských legiend práve na tomto mieste začala potopa sveta a Noe odtiaľto vyplával so svojou archou. Preto aj v strede tejto svätyne nájdete malé jazierko. Oproti ostatným svätyniam má práve táto pokojnú atmosféru a šiiti veria, že jedna modlitba na tomto mieste má takú silu ako 1000 modlitieb inde.

Z Kufy sa treba dostať naspäť do mesta Najaf, odkiaľ sa môžete vrátiť do Karbaly.

Deň 6

Noc: Karbala – Hotel فندق قبة الحسين

Z Karbaly to nie je ďaleko do starobylého Babylonu – kedysi jedného z najmodernejších miest na svete. Zas vyrazíte z garáže smerom na mesto Hillah, odkiaľ si vezmete taxík priamo k bráne Babylonu. Vstupné stojí 18 eur.

Babylonský komplex je obrovský. Nám to so sprievodcom Mekkim trvalo cez 3 hodiny. Je na vás či si chcete Babylon prejsť sami alebo máte radi výklad (výklad nie je spoplatnený, ale sprievodca očakáva symbolickú odmenu). Nám sa Mekki osvedčil a porozprával nám aj príbehy zo svojho života nie iba počas vojny, v ktorej bojoval, ale aj o irackom lídrovi Saddamovi Husseinovi.

Do Babylonu vstúpite cez fejkovú Ištarinu bránu a prezriete si zaujímavú a strategickú architektúru mesta. Uvidíte pravé tehly, ktoré boli položené za kráľa Nebuchadnezzara II., ako aj tehly s podpisom Saddama Husseina, ktorý Babylon zrekonštruoval. Prejdete sa po nádvorí, ktorým kedysi prechádzal slávny Alexander Veľký. On sa zaslúžil o to, že Babylon bol centrom obchodu či literatúry. Nakoniec prehliadky sa môžete dotknúť nádherných pozostatkov pravej Ištarinej brány (väčšina z nej bola odvezená do Nemecka).

Keď sa z Babylonu rozhliadnete, uvidíte tyrkysovú rieku Eufrat či mohutný palác. Ten bol letným sídlom Saddama Husseina počas jeho vlády. Bol nadekorovaný európskymi dizajnérmi, v kúpeľniach mal jacuzzi a výhľad na celý Babylon – jeho pýchu. Dnes je palác úplne opustený.

Deň 7

Noc Erbil – Hanzo Plaza

Dnes sa pripravte na dlhý cestovateľský deň. Z mesta Karbala si vezmite zdieľaný taxík do hlavného mesta Bagdad. Odtiaľ sa z garáže smerom na mesto Erbil presuniete asi 6 hodinovou jazdou do srdca irackého Kurdistanu. Do Erbilu vám odporúčame vziať zdieľaný taxík, lebo na tomto úseku prejdete viacerými checkpointami, kde vám budú kontrolovať pasy. Na pomyselnom hraničnom prechode všetci vystúpia z auta, vás pošlú do okienka, kde vám zaevidujú pasy a idete ďalej.

Deň 8

Noc Erbil – Hanzo Plaza

Prehliadka mesta Erbil. Kurdistan sa vám hneď na prvý pohľad môže zdať iný ako arabský Irak. Treba podotknúť, že Kurdistan je autonómna oblasť, ktorá má vlastný parlament, vlastnú vlajku, vlastný jazyk, no používajú tú istú menu.

Centrum Erbilu je celkom malé, a tak sa môžete pohybovať pešo. My sme začali prechádzku po meste parkami. V Erbile je veľa zelene, ktorá nám v ostatnej časti krajine celkom chýbala. Prejdite sa po parkoch ShanadarMinarah. V tom druhom je situovaný aj staroveký Mudhafaria Minaret. Potom si vyjdite na Citadelu, v ktorej donedávna prekvital život. Bola postavená úž v piatom miléniu pred naším letopočtom. Dnes je sídlom viacerých múzeí a obchodíkov. Z citadely je krásny výhľad na hlavné námestie. Keď zídete uchodení, zavítajte na čaj do Mam khalil chayachi. Potom sa prejdite po trhovisku.

Deň 9

Noc Mosul

Ráno sa taxíkom odvezte na autobusový terminál v smere do mesta Mosul. Cesta autobusom je celkom príjemná a potrvá menej ako 2 hodiny. Mesto Mosul vám ponúkne úplne iný zážitok. Bolo to totižto mesto, v ktorom bol vyhlásený Islamský štát a od roku 2014 tu prebiehali ťažké boje. Polovica mesta je totálne zničená a na druhej strane rieky Tigris domáci hľadali útočisko.

Dajte sa taxíkom zaviesť do starej rybárskej štvrti. Stretnete tu ľudí, ktorí opustili Mosul alebo sa skrývali vo svojich pivniciach. Ich domy sú totálne zničené od leteckého ostreľovania. Niektorí z ich príbuzných nemali šťastný osud. Domácim sa o tomto období rozpráva ťažko. My sme stretli pána, ktorý bol 4 mesiace zavretý v pivnici len so zásobami jedla a na jeho ulici zostal len jeho dom. Všetky ostatné boli zrovnané so zemou. Pri prechádzke po tejto štvrti vám bude po chrbte behať mráz. Môžete sa pohybovať iba vo vyznačených častiach, ktoré boli očistené od bômb a nástrah. Len si predstavte – čistiace práce tu prebiehajú už 6 rokov a každý jeden deň zaistia nevybuchnuté samovražedné vesty či granáty.

Deň 10

Noc Bagdad – Hotel Diwan

Cestovateľský deň. Z Mosulu vám cesta do Bagdadu potrvá minimálne 4 hodiny a očakávajte niekoľko checkpointov.

Odlet z Iraku

Ako sme spomínali na začiatku, na letisko v Badgade sa dostanete iba autorizovaným taxíkom alebo minivanom. Ak zvolíte druhú možnosť, tak minivany vás zoberú na Abbas Ibn Firnas Square. Pred samotným príchodom na letisko majte pripravenú letenku, lebo vám ju párkrát budú kontrolovať. Taktiež budú kontrolovať vás a vašu batožinu. Kvôli týmto bezpečnostným opatreniam vám odporúčame mať časovú rezervu. Keď dorazíte na letisko, k bránam vás pustia až 2 hodiny pred odletom. 

Ak ste našli lepšie letenky z Erbilu v Kurdistane, môžete si spraviť výlet do Mosulu ako jednodňový výlet. Potom sa už do Bagdadu nemusíte vracať.

Koľko taký výlet do Iraku stojí?

Tento itinerár nás vyšiel 800 dolárov pre 2 osoby bez leteniek.

Viac detailov nájdete na našom Instagrame @harovci