Všetko, čo treba vedieť o návšteve kmeňa Mentawai – kvetinkových ľudí v Indonézii

Pár dní v strávených hlboko v tropických pralesoch spolu s domorodcami je jeden obrovský zážitok, ktorý vám ponúkne iný obraz na život. Nielenže pochopíte, ako si tradičnými metódami títo ľudia zabezpečujú svoju potravu, ale taktiež si vyskúšate ich denné aktivity a spôsob života si v drsných podmienkach priamo na vlastnej koži.

Čím sa kmeň Mentawai vyznačuje?

Hneď na úvod treba poznamenať, že hovoríme o jednom z najstarších kmeňov v celej Indonézii, ktorý obýva súostrovie Mentawai pod ostrovom Sumatra už od 5. storočia pred naším letopočtom. Kmeň si doteraz zachoval tradície po svojich predkoch a má vlastný jazyk, kultúru, zvyky či vieru. O týchto ľuďoch sa niekedy zmieňuje aj oslovenie „kvetinkoví ľudia“, čo práve s ich vierou súvisí. Sú animisti a každú rastlinu či zviera, ktoré možno nájsť v prírode, považujú za živý tvor. A teda, žijú jednoduchým a skromným životom, ktorý prežívajú s úsmevom.

Ako sa dostať do kmeňa Mentawai?

Výlet ku „kvetinkovým ľuďom“ treba odštartovať na ostrove Sumatra v Indonézii. Do mesta Padang letí viacero spoločností z Malajzie (Kuala Lumpur) či hlavného mesta Jakarta. Po príchode na letisko sa do mesta Padang dopravíte pohodlne klimatizovaným vlakom len za 10 000 rupií (0,6 eur). Lístok kúpite priamo na stanici.

Toto mesto je celkom obľúbená turistická destinácia, a tak s ubytkom nie je problém. My sme bývali v ubytku LOBLUS, ktorý odporúčame všetkými desiatimi. Len málokedy sa stane, že natrafíte na tak veselého a zanieteného majiteľa. Dilah je veľmi nápomocná, požičia vám skúter alebo vás zavezie kam treba. 

Kmeň Mentawai osídľuje ostrov Siberut, na ktorom nie je letisko, a tak sa tam jednoducho dostanete loďou. K dispozícii sú 2 typy trajektov. Buď nasadnete na pomalý 10-20 hodinový trajekt, ktorý premáva len raz za dva týždne alebo pôjdete populárnou rýchlo loďou spoločnosti Mentawai Fast. Loď premáva len 3x týždenne – utorok, štvrtok a sobotu a plavba potrvá 4-6 hodín. My odporúčame sledovať stránku Mentawai Fast na Facebooku, kde ponúkajú aktuálne informácie v prípade zrušenia plavby alebo zmeny rozvrhu. Aktuálna cena jednosmerného lístka medzi prístavmi Padang a Siberut je 280.000 rupií (cca 18 eur).

A čo potom? Veď domorodci žijú hlboko v džungli. Presne tak. Preto je nevyhnutné, aby vám niekto logistiku na ostrove Siberut pomohol zorganizovať. A teda…

Treba do kmeňa Mentawai sprievodcu?

Jednoznačne áno. Logistika na ostrove je komplikovaná – treba poznať tých správnych ľudí, ktorí vedia, kde šamani žijú. Taktiež je nevyhnutné priniesť si do džungle jedlo. A netreba zabúdať na to, že domorodci nehovoria po anglicky. Preto určite odporúčame vybaviť si sprievodcu vopred, aby všetky detaily dohodol a vy prídete do hotového.

Ako zohnať dobrého sprievodcu do Mentawai kmeňa?

Na internete nájdete zopár článkov a kontaktov na sprievodcov, ktorí organizujú výlet priamo z mesta Padang, no podľa našej skúsenosti sa to neoplatí. My odporúčame ísť do kmeňa s niekým, kto tam vyrastal, má tam príbuzných a rozpráva Mentawai jazykom. Ušetrí vám to tak náklady na loď pre sprievodcu z Padangu či druhého lokálneho sprievodcu. Na týchto „lokálnych“ sprievodcov veľa kontaktov na interente nenájdete, no my sme mali možnosť sa stretnúť asi s troma a ich profesionalita a vedomosti sú vynikajúce. Zákazníkov si vážia a sú poctení, že im môžu ukázať kus svojho domova. Určite vám odporúčame skontaktovať sa s Laijetom (laijetmentawaiadventure@gmail.com), ktorý sa postará o váš komfort počas celého pobytu.

Ako vyzerá program v kmeni Mentawai?

Je len na vás, koľko dní chcete v džungli stráviť. Väčšina turistov si vyberie itinerár na 3 noci a 4 dni. My sme s kmeňom strávili 3 dni a 2 noci a stihli sme takmer všetky aktivity.

Deň 1

Po príchode na ostrov Siberut sa zvítate so sprievodcom, ktorý vás vezme na čaj a dá vám praktické informácie. Potom nasadnete na motorový čln a asi hodinu sa plavíte hlbšie do tropického lesa. Následne vás čaká brodenie blatom (doslova), kým nájdete dom vášho hostiteľa. My sme šli slimačím tempom maximálne pol hodinu. Akonáhle vkročíte do príbytku, zoznámite sa s rodinou a oddýchnete si pri čajíku či cigaretke. Bude už neskoré popoludnie, tak máte čas si prezrieť dom a naučiť sa o hodnotách, viere či zvykoch kmeňa a bližšie spoznať rodinu, u ktorej budete bývať. Po večeri sa roztiahnu sieťky proti komárom, nainštaluje sa vaša posteľ a vy sa vystriete na jednoduchej drevenej podložke.

Deň 2

Možno vás zobudí kvikot prasiat alebo ranné spevy kohútov. Po raňajkách sa vydáte na dobrodružstvo a zapojíte sa do denno-denných aktivít kmeňa. Poputujete do lesa, nájsť ten pravý strom, z ktorého šaman vyberie tenký pás dreva spod kôry. Následne sa presuniete k rieke, kde sa z tohto dreva silným báchaním stane akási látka, ktorú dodnes domorodci nosia ako slipy. Za pár hodín na slnku sa vysuší a vy si ju môžete obviazať okolo seba.

Zatiaľ vás však čaká výjazd do džungle, kde si idete nájsť obed. Šaman sa presekáva hustými palmami a kríčkami, kým nájde potrebný strom, ktorý sa volá Sago. Sekerou vylúpne kôru a medzi rozpadávajúcim sa drevom hľadá červy. Tie vloží so listu, zabalí a obed je nachystaný. Červy sú tu veľmi populárnou pochúťkou a konzumujú sa na tri spôsoby. My sme skúsili verziu zaživa, ktorá niektorým turistom chutí ako kokos. Najpopulárnejšie sú však grilované červy, ktoré miestni jedia ako čipsy. Taktiež ich sem-tam povaria s bambusom a naservírujú v podobe polievky.

Po oddychu a vrúcnych rozhovoroch o kultúre kmeňa Mentawai vás žena v domácnosti pozve na rybačku do rieky. Na seba si dáte sukňu z banánových listov, do ruky vezmete sito a lov na ryby, krevety či žaby sa môže začať. Rybačka je výhradne ženská záležitosť a najviac úlovkov sa pritrafí nadránom. My sme sa asi hodinu snažili spod brehov nahnať vodu do sitka a chytiť čo najviac potravy, na ktorej sme si pochutnali počas olovrantu. Kto má chuť, môže sa pokračovať kúpať v rieke alebo si po aktívnom dni oddýchnuť.

Deň 3

Dnes patrí ráno mužským aktivitám. Vedeli ste, že domorodci z kmeňa Mentawai lovia opice? Ak nie, tak dnes sa s nimi vydáte do džungle a možno nejakú zahliadnete. Nás na lov nevzali, lebo sme tu strávili len jeden deň, no dostať sa hlbšie do pralesa musí byť parádny zážitok. Možno sa po ceste zastavíte aj v dome iného šamana a spoznáte ďalšiu rodinu. A ako sa opice lovia? No predsa lukom a šípom, na ktorom je jed. Po návrate z výjazdu vám domáci ukáže, ako sa tento jed vyrába. Najskôr si v okolí domu nazbiera všetky ingrediencie, potom ich zmieša a vyšťaví ich. Týmto roztokom potom natiera jednotlivé šípy.

Po obede vás čaká výroba tradičného jedla, ktoré sa volá Sago. Zmiešaním prášku zo stromu Sago a nastrúhaným kokosom sa vytvorí cesto. To sa nahrnie do palmového listu, uzatvorí a ide na oheň. Teplom sa hmota zlepí a vytvorí sa niečo podobné ako náš chlieb.

Možno ste si všimli nádherné tetovania kmeňa Mentawai, ktorými si okrášľujú svoje telo. Má pre nich veľký význam a znázorňuje ich identitu, sociálny status či pôvod. Ak máte záujem, potetujú aj vás a vy si z tejto džungle odnesiete aj suvenír. Ak sa na tetovanie necítite, urobia vám krásny náramok.

Deň 4

Skoro ráno sa s vašou hostiteľskou rodinou rozlúčite a vydáte sa späť do dediny na ostrove Siberut presne tak, ako ste sem prišli. V prístave sa nalodíte na trajekt, ktorý vás vezme späť do mesta Padang.

Čo si do kmeňa Mentawai priniesť?

Na tento výlet vám bude stačiť málo. Vezmite si malý ruksak s vecami na prezlečenie, tenisky, sandále, čelovku, repelent proti komárom a toaletný papier. My vám určite odporúčame u sprievodcu vybaviť gumáky, ktoré vás v tom teréne zachránia. Taktiež je milou pozornosťou priniesť niečo vašej hostiteľskej rodine. Cigarety, tabak, čaj a cukor tu majú cenu zlata, tak týmto veciam sa určite potešia. Ak prinesiete keksíky a cukríky, zem sa po nich zľahne do piatich minút.

Koľko stojí výlet do kmeňa Mentawai?

Na úvod treba poznamenať, že naozaj idete do odľahlej oblasti, a teda, aj náklady na výlet sú celkom výdatné. My vám odporúčame ísť na výlet v skupinke viacerých ľudí, kedy je cena nižšia. Za 3-dňový výlet so sprievodcom priamo z ostrova Siberut zaplatíte na osobu medzi 2-4 miliónmi rupií (medzi 125 a 250 eur). Ak sa vydáte do kmeňa Mentawai so sprievodcom z Padangu, zaplatíte rozhodne viac.

Odporúčali by sme výlet do kmeňa Mentawai?

Všetkými desiatimi. Vykročenie z línie vášho komfortu, trávenie času s domorodcami a zažitie života bez stresu či pojme o čase je neskutočne silný zážitok. My sme si uvedomili, že hoci je život hocijako náročný, treba to prijať a hľadať pozitíva v maličkostiach, ktoré sú všade okolo nás.